TR RU AR EN FR
+90 216 593 44 41
SALCOGEN ORAL ÇÖZELTİ TOZU
SALCOGEN Oral Çözelti Tozu, sarımsı beyaz renkli, ince partiküllü bir tozdur ve beher gramında 500 mg gentamisin baza eşdeğer Gentamisin sülfat içerir.
Tavuk Hindi Buzağı

Gentamisin, gram pozitif ve gram negatif bakterilere karşı bakterisidal etkili aminoglikozid grubu bir antibiyotiktir. Bakterisit etkisi, 30 S ribozomal alt üniteye bağlanıp mRNA'nın, bunlarla birleşmesini önlemek ve RNA'daki kodonların yanlış okunmasını sağlamak suretiyle oluşur. Gentamisine başlıca duyarlı bakteriler şunlardır; E.coli, Enterobacter sp., Campylobacter sp., Klebsiella sp., Yersinia sp., Serratia sp., Haemophilus sp., Pasteurella sp. Pseudomonas aeroginosa suşları veStaph. aureus çoğunlukla duyarlıdır. Ancak Streptococcus sp.'lerin de aralarında bulunduğu diğer gram pozitif bakteriler, bazı Pseudomonas sp. ve anaerob bakteriler gentamisine dirençlidir. Gentamisin oral yolla uygulandığında, gastrointestinal kanaldan çok az emilir. Gentamisin vücutta başlıca hücre dışı sıvıda dağılır, en fazla böbrek, karaciğer ve kassal yapılarda birikir. Plasentaya pleura ve periton boşluklarından geçer. Santral sinir sistemine ve serebro-spinal sıvıya çok düşük yoğunluklarda geçer. Gentamisin büyük oranda idrarla ve çok küçük miktarlarda olmak üzere safra ve sütle de atılır.

Veteriner hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde;
Gentamisinin farmakolojik dozu 4 mg/kg canlı ağırlık olacak şekilde aşağıdaki pratik dozlarda uygulanır.
Buzağı: Tedavinin ilk günü, günde 1 g SALCOGEN Oral Çözelti Tozu/100 kg canlı ağırlık için 2’ ye bölünerek günde 2 kez olarak verilir, sonraki 4-5 gün boyunca, 0,8 g SALCOGEN Oral Çözelti Tozu/100 kg canlı ağırlık için doz bölünmeden günde 1 kez verilir.
SALCOGEN Oral Çözelti Tozuiçme suyuna katılarak oral yolla verilir. İlaçlı su her gün taze olarak hazırlanmalıdır.

‘Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız.’
‘Çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurunuz.’ ‘Kullanmadan önce prospektüsü okuyunuz.’
‘Ambalajı hasarlı olan ürünleri satın almayınız ve kullanmayınız.’

MUHAFAZA ŞARTLARI VE RAF ÖMRÜ:
15-25oC'de, kuru ve serin ortamda oda sıcaklığında, kapalı ambalajda saklandı­ğında, raf ömrü 2 yıldır.

HEDEF OLMAYAN TÜRLER İÇİN UYARILAR:
Tavşan, kobay, hamster gibi küçük kemirgenlerde, kaz, ördek gibi perde ayaklılarda kullanılmamalıdır.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ:
20 g’ lık plastik şişeler kutulu, 250 gr, 500 gr, 1kg ve 2,5 kg’lık beyaz plastik kavanozlarda kutusuz olarak satışa sunulmuştur. 

SALCOGEN Oral Çözelti Tozu, buzağılarda, özellikle Colibacillosis ve Salmonellosis olmak üzere genta­misine duyarlı mikroorganizmaların sebep olduğu diğer gastro-intestinal enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. 

E-BÜLTENE KAYIT OL