TR RU AR EN FR
+90 216 593 44 41
Medimizol Enjeksiyonluk Çözelti
BİLEŞİMİ
Metamizol sodyum 500mg
Sığır Köpek Kedi At Domuz

Medimizol Enjeksiyonluk Çözelti’nin etkin maddesi olan metamizol, analjezik, antipiretik, spazmolitik ve antienflamatuar etkilidir. Metamizol pirazolon grubu bileşiğidir. Analjezik, antienflamatuar ve antipiretik etkilerini prostaglandin sentezini engelleyerek oluşturur. Düz kaslar üzerinde spazm çözücü etkisi de mevcuttur. Böylece peristaltik hareketleri azaltarak düzenleyici etki gösterir. Antipiretik etkisi ise otonom sinir sistemi ile alakalı olarak çevresel damarların genişlemesini ve bunun sonucunda ısı kaybının oluşmasını sağlar. Yangılı bölgelerde damar geçirgenliğini azaltarak, bölgesel sıvı içeriğinin emilimini arttırmasından dolayı antiromatizmal etki sağlayarak birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olur. Metamizol, parenteral uygulamayı takiben hızla emilir ve en önemli metabolitleri olan 4-aminofenazon, 4-metilaminofenazon, 4-formilaminofenazon ve 4-asetilaminofenazona dönüşür. Maksimum plazma ve doku konsantrasyonuna yarım saat içinde ulaşır. Metabolitlerinin plazma yarı ömrü 3-10 saat arasında değişir. Vücut sıvı dokularına ve merkezi sinir sistemine hızla nüfus eder. Vücuttan idrarla atılır.

Medimizol Enjeksiyonluk Çözeltinin etken maddesi olan Metamizol’un analjezik, spazmolitik, antipiretik, antiromatizmal ve hafif sedatif etkisi vardır. Analjezik olarak: Her türlü ağrı ve sancılarda, Spazmolitik olarak: Barsak, mide ve rumenin gaz, peklik ve ishallerine bağlı sancı ve koliklerinde, doğum sırası ve sonrasındaki ağrı ve sancılarda, prolapsus uteri, serviks uteri ve özefagus spazmlarında, tetani ve renal spazmların çözülmesinde, post operatif sancı ve ağrılarda, Antipiretik olarak: Pnömoni, bronşit, gençlik hastalığı ve diğer tüm ateşli hastalıklarda, Antiromatizmal olarak: Kas ve eklem romatizmalarında, eklem ağrısı ve lumbagoda, akut ve kronik poliartritis, tendinitis, tendovaginitiste kullanılır.

Veteriner hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde; Sığırlara 20-40 mg/kg canlı ağırlık, atlara 20-50 mg/kg canlı ağırlık, köpeklere 25 mg/kg canlı ağırlık hesabıyla; derin kas içi veya şiddetli ağrılarda, acil durumlarda damar içi yolla uygulanır. Pratik dozlar: Atlarda her 100 kg c.a. için 4-10 ml, Sığırlarda her 100 kg c.a. için 4-8 ml, Köpeklerde her 10 kg c.a. için 0.5 ml Medimizol gerektiğinde 8 saat arayla günde 1-2 kez doz tekrarı yapılabilir.

GIDALARDA İLAÇ KALINTI UYARILARI
İlaç Kalıntı Arınma Süresi (i.k.a.s.); Tedavi süresince ve son ilaç uygulamasından sonra 12 gün geçmeden sığırlar kesime gönderilmemelidir. İnsan tüketimi için süt elde edilen ineklere uygulanmaz.

KONTRENDİKASYONLARI
Böbreklerde prostaglandin sentezini azaltması nedeniyle vücutta su ve tuz tutulmasına yol açarak plazma hacminde artışlara neden olur. Bu sebeple, kalp, böbrek ve karaciğer hastalıkları ile kan basıncı yüksek olan hastalarda kullanılmamalıdır. Gebelikte kullanım: Plasentadan geçerek fötusta solunum depresyonuna sebep olabileceğinden dolayı doğuma yakın dönemde kullanılması önerilmez.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ
20, 50, 100 ve 250 ml’lik amber renkli cam flakonlarda, kutulu

E-BÜLTENE KAYIT OL