TR RU AR EN FR
+90 216 593 44 41
Sodimed Feed
Sodimed Feed
Buzağı Keçi Koyun At

Sodimed Feed, sodyum bikarbonat içeren elektrolit bir çözeltidir. Sodyum bikarbonat, plazma bikarbonat miktarını arttırır, aşırı hidrojen iyonu konsantrasyonunu dengeler, kan pH’sını arttırır ve asidozun klinik belirtilerini düzeltir. Emilip dolaşıma geçen bikarbonat iyonu metabolik alkaloza yol açar. Vücutta asit-baz dengesinin devam ettirilmesi için böbrekler fazla bikarbonat katyonlarını atar; bu durum ise idrar pH’sının yükselmesi ve idrar miktarının artmasına yol açar.

 

Sodimed Feed; sığır, at, koyun, keçi, köpek ve kedilerde birçok sebepten (renal hastalıklar, kontrol edilemeyen diabet, şok veya şiddetli dehidrasyon, kardiak arrestin neden olduğu dolaşım yetersizlikleri ve şiddetli primer laktik asidoz) ileri gelen metabolik asidozun sağaltımında kullanılır.

Özellikle, karbondioksit tutulmasından ileri gelen respiratorik asidozda; metabolik bozukluklarla ilgili, asit metabolitlerin birikmesinden ileri gelen metabolik asidozda; böbrekler tarafından hidrojen iyonlarının yetersiz atılımı ile ilgili renal asidozda kullanılır.


 

GIDALARDA İLAÇ KALINTI UYARILARI
İlaç Kalıntı Arınma Süresi (i.k.a.s.); Et ve süt için sıfır (0) gündür.

KONTRENDİKASYONLAR
Alkaloz özellikle respiratorik alkaloz, konvulsiyonlar ve konjestif kalp yetersizliği olan hayvanlarda kontrendikedir. Kusma sonucu klor kaybı olan hayvanlarda ve hipokloremik alkaloz oluşturduğu bilinen diüretiklerin kullanıldığı hayvanlarda kontrendikedir. Aşırı miktarda sodyum bikarbonat uygulanmasından alkalozis riski nedeniyle kaçınılmalıdır. Sodimed Perfüzyonluk Çözelti hipertonik bir çözeltidir ve dikkatli uygulanmalıdır. Metabolik asidozu düzeltme sırasında plazma sodyum konsantrasyonunda istenmeyen bir artış meydana gelebilir. Sodyum bikarbonat çözeltilerinin hızlı enjeksiyonu tehlikeli olup, intra ve ekstrasellüler iyon konsantrasyonlarını bozarak ölüme neden olabilir. Oliguri ve anurili hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.

Karton kutu içerisinde 20, 50, 100 ve 250 ml’lik amber renkli cam flakonlarda satışa sunulmaktadır.

E-BÜLTENE KAYIT OL