TR RU AR EN FR
+90 216 593 44 41
SEABIT Oral Toz
SEABIT Veteriner İlaçlı Premiks/Oral Toz 1 gramında 2 mg Emamektin benzoat içeren beyaz krem renkli, kokusuz, ince partiküllü toz formülasyondur.
Balık

SEABIT Oral toz/Veteriner İlaçlı Premiks olan Emamektin benzoat;Streptomyces avermectinius’un fermentasyon ürününden elde edilen geniş spektrumlu bir makrosiklik lakton olan avermektinin yarı sentetik türevidir. 16 üyeli bir lakton halkasına ve buna bağlanan dioleandrosil grubuna sahip olmakla karakterizedir. Benzoat tuzu moleküle stabilite sağlar. Emamektin benzoat’ın etki mekanizması kesin olarak bilinmemekle birlikte, yapılan çalışmalar avermektinlerin omurgasızların sinir liflerindeki glutamat-aracılı klor kanallarına yarışmalı olarak bağlandıklarını göstermektedir. Omurgasızlardaki glutamat-klor kanallarının dağılımları, yutak pompası (pharyngeal pump) gibi spesifik kaslarda lokalizedir. Bu kanalları açarak, hücre membranının klor iyonlarına olan geçirgenliğini arttırır, bunun sonucunda hücrede hiperpolarizasyon oluşur ve parazit felç olarak ölür. Emamektin benzoat yavaş emilir ama dokulara geniş ölçüde dağılır. Vücuttan atılımları da oldukça yavaştır.

Veteriner hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği taktirde;
SEABITOral Toz/Veteriner İlaçlı Premiks, kültürü yapılan Salmon balıklarında görülen  (Salmo salar) paraziti ve Gökkuşağı alabalıklarındaki (Oncorhynchus mykiss) ile (Lepeophtheirus sp. ve Caligus sp.) parazitlerine karşı tedavi amacıyla kullanılır.

“Veteriner hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde.”
SEABITOral Toz/Veteriner İlaçlı Premiksyeme karıştırılarak oral yolla kullanılır. Emamektin benzoat’ın farmakolojik dozu 50 µg/kg canlı ağırlıktır.Tedavi süresi 7 gündür. Pratik doz olarak 1 gr SEABIT 40 kg canlı ağırlığı tedavi etmektedir.
Önerilen tedavi uygulama sayısı; 12 ay içerisinde 3 kereden fazla olmamak kaydı ile yaşam siklusu boyunca 5 tedavi uygulamasını geçmemelidir.

E-BÜLTENE KAYIT OL